Jaki kabel antenowy na zewnątrz?
Kabel antenowy do zewnętrznego użytku powinien charakteryzować się grubszą izolacją zewnętrzną. Zwiększa ona jego wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Dobrym rozwiązaniem będzie kabel antenowy żelowany
Jeśli w instalacji antenowej przewody mają znaczą długość (powyżej 50 metrów) zaleca się stosowanie konwerterów o większym wzmocnieniu > 65 dB i poziomie wyjściowym -20 dBm (standardowe LNB mają ok. 50 dB), z uwagi na wysokie częstotliwości (do 2150 MHz) tłumienie przewodów antenowych przy tej częstotliwości wynosi do 40 dB/100 metrów, co w praktyce powoduje brak możliwości odbioru wszystkich programów, oraz podatność np. na zakłócenia z telefonów komórkowych, routerów LTE itp.
Przy długich połączeniach (konwerter-dekoder) 80 – 100 metrów stosuje się przewody o średnicy zewnętrznej 10 mm np. RG11, które mają mniejsze tłumienie jak te 7 mm np. RG6.
Można też zastosować szerokopasmowy wzmacniacz antenowy np. SLA 100 (950 – 2500 MHz), o wzmocnieniu np. 20 dB, ale trzeba go podłączyć w początkowym odcinku instalacji.
Jeśli podłączysz wzmacniacz przy odbiorniku – dekoderze spowoduje to efekt odwrotny od zamierzonego – pogorszenie jakości sygnału MER i kłopoty w odbiorze.
Przy projektowaniu instalacji antenowej hotelowej, wielorodzinnej w której antena satelitarna wraz z LNB znajduje się w znacznej odległości od stacji czołowej, by uzyskać równomierny poziom całego pasma satelitarnego (950 – 2150 MHz) stosuje się rozwiązania światłowodowe